سایت خبری آبدانان خبر
بروزترین پایگاه خبری شهرستان آبدانان
1398/12/08 -8:42:30
آبدانان در سالی که گذشت
آبدانان در سالی که گذشت آبستن اتفاقاتی بود که برخلاف خیلی ها که امسال را یکی از بدترین سالهای تاریخ این شهر عنوان می کنند نگارنده اعتقاد دارم امسال در تاریخ دیرینه آبدانان سالی ماندگار و سرشار از الطاف الهی برای مردمان این دیار بوده است.
تعداد بازدید: 248  | تاریخ درج یادداشت: یکشنبه 16 فرودرین 1394  |  
آبدانان خبر -بهروز مردانی: آبدانان در سالی که گذشت آبستن اتفاقاتی بود که برخلاف خیلی ها که امسال را یکی از بدترین سالهای تاریخ این شهر عنوان می کنند نگارنده اعتقاد دارم امسال در تاریخ دیرینه آبدانان سالی ماندگار و سرشار از الطاف الهی برای مردمان این دیار بودهو از آنجا که ما مردمی هستیم با باورها و اعتقادات مذهبی از نوع شیعه که به قضا و قدر و روز قیامت ایمان و باور قلبی داریم و معتقدیم که به اذن خدا هیچ برگی از درخت جدا نخواهد شد ، یقینا اتفاقات رخ داده شده در سال اخیر همه نشات گرفته از رحمت الهی بوده.
 بی تردید سال 93 یکی از تاریخی ترین پر حادثه و پرحاشیه ترین سالهای تاریخ این شهرستان به شمار می رود که از دید بسیاری ناگوار به حساب می آیند ولی عواقب خوشایندی برای این شهرستان محروم که از دیرباز نام آن با لفظ نامحنوس محرومیت گرده خورده و بنا به دلایل مختلف از جمله موقعیت جغرافیایی خاص و ضعف مدیریتهای متوالی(عدم توجه به اولویتها) به نسبت همسایه گان با توجه به قدمت شهرنشینی آن از رشد و توسعه چندانی برخوردار نبوده و از خیلی نیازهای اولیه و معمول محروم مانده به همراه داشت.
آبدانان که سالها در فراموشی و رکود خبری به سر می برد به یکباره سرزبانها افتاد و کانون توجه خبرها و اتفاقاتی بود که در نوع خود بی نظیر و شاید کم نظیر باشد.
زلزله 27 مرداد شروع بحرانهای این شهرستان نحیف بود ، زلزله ای با قدرت 6/1 ریشتر شهر را به لرزه درآورد و به عقیده کارشناسان زلزله ای با این قدرت بدون تلفات حتی یک نفر در جای خود شگفت انگیز و به نوعی معجزه بود هرچند دراین عنفوان هریک دلایل و تجزیه وتحلیلهایی برای نداشتن تلفات بیان می کردند.
وقوع این زلزله هرچند ترس و مهیبی در دل مردم ایجاد و تا مدتها مردم را سرگردان و آواره کوچه و خیابان نمود ، اما دارای دستاوردهای مهمی بود که شاید بخشی از کاستیها و عقب ماندگیهای سالیان گذشته را تا حدودی جبران نماید.تا قبل از این زلزله بافت شهری آبدانان قدیمی و مستهلک شده بود و بعید به نظر می رسید این بافت فرسوده به دلیل ضعف بنیه مالی مردم تا سالهای سال دست خوش تغییرات شود ، اما وقوع این زلزله باعث گردید علاوه بر اینکه نگاهها به سمت این شهر محروم معطوف و همه از نزدیک عمق محرومیت و مظلومیت را به عینه ببینند اعتبارات خاصی جهت ساخت و مقاوم سازی آن اختصاص یابد.
 و در این بین اکثر پروژه هایی که سالیانی بود در انتظار اعتبار بودند به یکباره  از محل بحران صاحب اعتبار شدند. ((خداوند گر به حکمت ببند دری زرحمت گشاید هزاران دری )). و اما بحران دوم یعنی بارش ریزگردها ، که سالیانی است به عنوان پدیده ای غربی مهمان ناخوانده کشورمان شده است ، امسال بر خلاف رسم معمول زودتر از موعد مقرر و در بهمن ماه پهنای غربی و جنوب غربی کشور را در نوردید ، لکن در آبدانان پدیده نادری اتفاق افتاد که در نوع خود در تاریخ کشورمان بی نظیر بود.
قطعی 72 ساعته برق که همراه شده بود با قطع آب و سیستم تلفن و خطوط ارتباطی به نحوی که مردمان این شهر به طور کامل با دنیای پیرامون خود بی ارتباط و بی اطلاع بودند بطوریکه برای شهروندان این دیار پایان دنیا و آخرالزمان تجسم شده بود.و اما این حادثه باز با همه حواشی خود دستاورد مهم دیگری برای شهرستان داشت و آن اینکه مردمان این دیار سالهاست از ضعف ولتاژ برق به شدت رنج می برند و در فصل تابستان بیشتر از یک وسیله برقی نمی توانند استفاده کنند و تا این مدت هر چه قدر از این معضل شکایت می کردند کسی صدایشان نمی شنید اما به یکباره تقدیر الهی و دست قضا و قدر و به اصطلاح ابر و مه و فللک و خورشید همه در کارند تا اینک قرار بر این است بعد از سالها پست 230کیلوولتی در این شهرستان دایر و راه اندازی گردد.
و در آخر اینکه اگر همه وقایای رخ داده شده را بد اقبالی آبدانان بنامیم می توان گفت تنها یک مزیت و حسن داشت و آن اینک همه از نزدیک محرومیت و مظلومیت آبدانان را به عینه دیدند پس اگر داعیه داران و دغدغه مندان این خطه قرار است کاری برای این شهر انجام دهند اینک موعد آن است ، بسم اله... مطمئنا تبعیضی نخواهد بود.پیشاپیش سالی پر خیر و برکت سرشار از عشق و محبت برای هموطنان عزیز الاخص آبدانانیها آرزومندم.

Abdanannews.com All Rights Reserved