شور و مشورت حلقه گم شده شورای شهر مورموری
شور و مشورت حلقه گم شده شورای شهر مورموری
تاریخ درج خبر : یکشنبه 29 شهریور 1394 ساعت 21:23
 
به نظر می رسد تفکر جمعی، شور و مشورت و رجوع به افکار عمومی بزرگ ترین حلقه مفقوده شورای این شهر بوده است.
 آبدانان خبر :حمید احمدی نژاد :: گویا سرنوشت مورموری آن گونه است که همواره با مشکلات دست و پنجه نرم کند.
شهری که سال گذشته بیش از هزار بار زمین لرزه را تجربه کرد و حالا پس از طی یک سال از معضلات و مسائل ناشی از این بحران، با مشکلاتی درگیر شده که نه ناشی از اراده طبیعت بلکه زائیده اختلافات کسانی است که روزی به امید آن که حلال مشکلات این شهر باشد از سوی مردم انتخاب شدند، شورایی که شوری اش بسیار بیشتر از حد تصور است
 تفکر و عمل برای اداره اجتماع و حل مسائل و مشکلات جامعه با شور و مشورت، تاریخی به درازای شکل گیری زندگی جمعی بشر دارد، امری که حتی پیشوایان دینی علی رغم بهره مندی از علم لدنی آن را سرلوحه تصمیم گیری های خود قرار می دادند.
بر همین اساس از مهمترین دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران ایجاد شوراهای اسلامی به عنوان یکی از عناصر مدیریت شهری از طریق مشارکت محلی و بر پایه حرکت به سوی حکمرانی خوب است، به این معنی که از طریق شوراها گفتگوها در سطح محلی فراهم و مسائل و مشکلات پیش رو با دیدی انتقادی و به دور از غرض ورزی مطرح و راهکارهای حل آنها ارائه می شود.
اما در خصوص مورموری به نظر می رسد تفکر جمعی، شور و مشورت و رجوع به افکار عمومی بزرگ ترین حلقه مفقوده شورای این شهر بوده است. امری که خود را در انتخاب شهردار به عنوان مهمترین مساله کنونی این شهر نشان داده است.
در خصوص ریشه یابی علت این امر مولفه های متعدد و تاثیر گذاری به چشم می آید که می توان از قبیله گرایی، دوری گزینی مردم و اختلافات درون شورایی به عنوان محرک های اساسی سایر عوامل نام برد.
حقیقت امر آن است که مهمترین و بزرگترین چالش و مانع پیش روی حل مشکلات از کانال شورا، پدیده قبیله گرایی موجود در این شهر باشد.
 علی رغم آن که این پدیده دارای پیامدهای مثبتی از جمله انسجام اجتماعی و همبستگی می باشد اما پررنگ بودن حضور این عامل در تصمیمات کلان شهری و ایجاد رقابت ناسالم میان طوایف شهر تاثیر بسیار منفی در روند توسعه مورموری داشته است.
در کنار این عامل، متاسفانه باید از نگاه منفی به نقش و جایگاه مردم هم از سوی شورا و هم از سوی خود مردم در امور کلان شهری اشاره کرد، به این معنا که اعضای منتخب در همه دورها و نیز مردم، حضور و تاثیر بخشی خود را فقط در بازده زمانی انتخابات می دانند در حالی که می توانند با نظارت، کنترل، همفکری وحضور فعالانه از بسیاری از موانع جلوگیری کنند.
در واقع می توان بزرگترین دستاورد این اختلافات سلیقه ای و تعصب ورزانه را پایمال شدن حقوق مردم دانست، امری که هانری لوفور در کتاب "حق بر شهر" آن را حق شهرنشینی می نامد و می گوید؛ شهرنشینی در معنای امروزین آن دیگر ساختن بزرگراهها، آسمان خراش ها، تونل ها، پارک ها و بناهای مختلف یا تمرکز بیشتر جمعیت در شهرها نیست، بلکه شهرنشینی در معنای امروز آن به معنای تحقق مجموعه ای از حقوق است.
بنابراین باید گفت که حل مشکلات و ایجاد توسعه شهری در خلاء شکل نمی گیرد بلکه نیازمند همکاری، همراهی و مشارکت عمومی می باشد عواملی که تاکنون از چشم شوراهای شهر مورموری دور مانده است و با ادامه این روند دورنمای توسعه شهر مورموری را باید در دور باطلی از رقابت های ناسالم تصور کرد.
 بر این اساس شورای کنونی در فرصت باقی مانده باید از بین دو منفعت مردم یا منفعت قبیله ای یکی را انتخاب کند، امری ساده ای که اعضا متاسفانه نشان داده اند آزمایش سخت و تاریخی برای آنها محسوب می شود. لذا انتظار می رود که اعضای شورا به عنوان محصول خرد جمعی، خود را از این فضای تعصب آلود قبیله ای جدا و بر اساس مشی مدیریتی و علمی و منطقی، تصمیمات کلان شهری را اتخاذ نمایند.
کد یادداشت: 177
Share
 

کشف ۱۰۱ راس دام قاچاق در مرزهای دهلران

نجات گردشگر ۴۵ ساله در منطقه «بانزکه» ماژین توسط هلال احمر

برنامه های فرهنگی دهه ولایت در ایلام به صورت مجازی برگزار می شود

دشمنان همواره دنبال ناامید کردن مردم هستند

اگر گوشت قرمز نخوریم، این ۱۰ اتفاق برایمان می‌افتد

کمبود ویتامین D چه عوارضی برای سلامت بدن به دنبال دارد؟

پسر هرزه شیخ فضل الله نوری!

نکات طلایی در واپسین روزهای مانده به کنکور

کیفیت مجموعه‌های تلویزیونی تابع چه قوانینی است؟/ سلطان محمدی: سریال ها دیگر مثل قبل نیستند!

استاندار کربلا پذیرش زائر در عاشورا را هم ممنوع کرد

وزیر اسبق بازرگانی : مسببان بازار مسکن، بانک‌هایی هستند که هزاران واحد مسکونی خریده‌اند

دستگیری سارق اماکن خصوصی در آبدانان

کمک مومنانه؛ مصداق انقلابی‌‌گری/ در برجام خسارت فراوان به ما وارد شد/ کنترل قیمت‌ها؛ مسئله فوری/ بزرگترین دشمن آمریکا ملّتش است

بیش از دوسوم کرونایی ها قبل از ظهور علائم سایرین را آلوده می کنند

کرونا ویروس و عدم تغییر سبک زندگی

غرق شدن معلم جوان ناجی برادر

تحریم ناجا نشان از ناکارآمدی و شکست نقشه های سردمداران آمریکایی است

واکسن ضد کرونای چین روی 108 انسان جواب داد

رهبر انقلاب: ویروس صهیونیسم ریشه‌کن می‌شود/ مبارزه برای آزادی فلسطین «جهاد فی سبیل اللّه» است

روحانی: اماکن مقدسه از فردا باز می‌شوند/ همه کارمندان دولت از ۱۰ خرداد سر کار می‌آیند

سکوت لاریجانی درباره تغییر مصوبات مجلس دهم

آتش‌سوزی در منطقه کاسه ماس مهار شد/تصاویر

آتش‌سوزی گسترده در منطقه کاسه ماس/درخواست کمک همگانی برای مهار آتش

سخنگوی دولت: همه گزینه‌ها درباره واکنش‌ به آمریکا روی میز است

پاسخ به 13 میلیون پرسش «کرونایی»!

مقام پیشین آمریکایی: پامپئو در برابر ایران شکست خورده است

دستگیری عاملان درگیری دسته جمعی در آبدانان

تهیه و توزیع هزار پرس غذای گرم بین نیازمندان کمیته امداد امام خمینی(ره)