چرا خیابان‌ها و کوچه‌های شهر شما درخت ندارد؟!
چرا خیابان‌ها و کوچه‌های شهر شما درخت ندارد؟!
تاریخ درج خبر : سه شنبه 26 اسفند 1393 ساعت 01:36
 
از زبان شخصی که نخستین بار آبدانان و خیابان‌های آن را می‌دید شنیدم که گفت: "چرا خیابان‌ها و کوچه‌های شهر شما درخت ندارد؟!" این جمله‌ساده با درنگی طولانی از سوی من، بدون پاسخ ماند!
آبدانان نیوز: شاید فکر نگارش این متن، نخستین بار زمانی به ذهن من خطور کرد که از زبان شخصی که نخستین بار آبدانان و خیابان‌های آن را می‌دید شنیدم که گفت: (چرا خیابان‌ها و کوچه‌های شهر شما درخت ندارد؟!) این جمله‌ساده با درنگی طولانی از سوی من، بدون پاسخ ماند! حرف حساب، پاسخ نداشت! به راستی چرا سهم خیابان‌ها و کوچه‌های آبدانان از درخت و فضای سبز، ناچیز است؟ چرا به رغم این که درخت از دیرباز تا به امروز نماد آبادانی، شاخص سرسبزی و خرمی، مظهر زندگی، موجب آسایش بصری و روانی انسان و ... است این همه در دیار ما مورد بی‌مهری است؟
حسّ پرواز و تماشای زمین از بلندی‌ها حسّی است که از کودکی در بسیاری از ما شکل می‌گیرد. شاید همین حس موجب می‌شود که امروزه با پیشرفت فناوری‌های گوناگون و از جمله خدماتِ نقشه‌در موتور جستجویِ گوگل (Google maps)، بتوانیم پهنه‌ی بیکران آفرینش پروردگار را به نظاره بنشینیم. همه ما دوست داریم دیارمان و آن جایی که به هر مناسبتی بدان دلبسته شده‌ایم و تعلق خاطرش همواره با ماست در دنیای مجازی یا رقومیِ امروز نیز، خوش جلوه کند. با این همه وقتی به کمک سرویس گوگل مَپس بر بالای شهرستان محروم زادگاهم که به آن آویخته شده‌ام و تعلق خاطرش برایم جاودانه است می‌روم، زیاد خوش‌سیما جلوه نمی‌کند! جدا از علل و عوام مختلفی که در گذر زمان باعث نقش بستن این ناخوش‌سیمایی بر آبدانان شده است که توضیح و تفسیر آن نه در فرصت این نوشته است و نه در سواد نگارنده، مسئله‌ای آزاردهنده در این تصاویر (که یک نمونه‌ی آن در تصویر شماره یک آمده است) به چشم می‌خورد و آن بهره‌ی اندک خیابان‌ها، کوچه‌ها و محلات شهرم، آبدانان از مرکزی‌ترین نقطه‌ی تا حاشیه‌آن از موهبت درخت و فضای سبز است!
  شکل شماره 1. نمایی ماهواره‌ای از  شهر آبدانان

از نظر نگارنده‌عوامل گوناگونی باعث شده‌اند تا سهم شهر آبدانان از درخت و درختکاری و فضای سبز در مقایسه با بسیاری از شهرهای کشور و حتی استان (شکل شماره 2- شهر ایلام) ناچیز باشد که اصلی‌ترین عامل شاید این است که ماهیت درخت و فضای سبز، در زندگی مردمان آبدانان بی‌اهمیت جلوه‌کرده است و قدر و منزلتی برای آن قائل نیستیم! چرا که اگر جایگاهی برای این ریه‌های زمین در زندگی خود متصور بودیم به خود اجازه نمی‌دادیم که درختان تنومند خیابان‌امام خمینی (ره)، ولی عصر (عج)، شهید مطهری آبدانان و دیگر محلات را به سبب این‌که جلوی مغازه‌ی سوپرمارکت و یا محل کسب ما قرار دارد را در خاموشیِ وجدان خود قطع کنیم و محل کشت آن را موزاییک و آسفالت کنیم!


شکل شماره 2. نمایی ماهواره‌ای از شهر ایلام

عامل مهم دیگر در لخت بودن چهره‌ی خیابان‌های شهرمان از درخت، کوتاهی شهرداری و ادارات مربوطه در توسعه‌ی فرهنگ کاشت درخت در منازل شهروندان و معابر شهری آبدانان است. دیر زمانی است که بسیاری از شهرداری‌های کشور برنامه‌ای مدوّن برای حفظ درختان، توسعه‌ی فضای سبز و افزایش شمار بوستان‌های شهری دارند که گویا شهرداری‌هایِ همه‌ی سنوات اخیر و امروزی شهر آبدانان با این برنامه‌ها، بیگانه‌ای محض هستند. به راستی وقتی شهرداری آبدانان به عنوان مسئول مستقیم صیانت از درختان معابر شهر هیچگونه برنامه‌‌ی مدون و اصولی جهت پیشگیری از قطع درختان سطح شهر آبدانان توسط افراد سودجو و کسبه‌ی آبدانان ندارد آیا نباید گفت از قافله شهرداری‌های کشور در صیانت از درخت و فضای سبز، عقب مانده است؟

بسیاری از شهرهای کوچک و بزرگ کشور ضمن شناسنامه‌دار کردن، شماره‌گذاری و درج پلاک بر تنه درختان که راه را بر روی سودجویان و افراد بی‌مبالات در قطع درختان بسته‌است؛ در طول سال و به ویژه در "روز درختکاری" که برابر با نیمه اسفند هر سال است برنامه‌های فرهنگی و تبلیغات گسترده‌ی گوناگونی برای تشویق و ترغیب شهروندان به درختکاری در دستور کار خود قرار می‌دهند که به حق، فرهنگ صیانت از درخت را بین عموم مردم جاری و ساری می‌سازد.
در ارتباط با فواید و جایگاه درخت و درختکاری، بسیار گفته‌اند اما بهتر است همه ما بدانیم که در اهمیت درخت و درختکاری، پیامبر خوبی‌ها حضرت محمد صلی الله علیه و آله می فرمایند: "إِنْ قَامَتِ السَّاعَةُ وَ فِي يَدِ أَحَدِكُمُ الْفَسِيلَةُ فَإِنِ اسْتَطَاعَ أَنْ لَا تَقُومَ السَّاعَةُ حَتَّى يَغْرِسَهَا فَلْيَغْرِسْهَا؛ یعنی اگر قيامت بر پا شد و در دست يكى از شما نهالى بود، اگر كمى پيش از قيامت توانست آن را بكارد، بايد بكارد".

از شهرداری آبدانان و سایر ادارات و نهادهای ذیربط انتظار می‌رود که با توجه به در پیش بودن هفته‌ی منابع طبیعی (15 تا 22 اسفند) و روز آغازین آن یعنی "روز درختکاری"،  رسالت خود در حفظ و حراست از انگشت‌شمار درختِ باقی‌مانده بر پیکره‌ی شهر آبدانان را به خوبی پاسخ دهند و با مشارکت مردم آبدانان فرهنگی نوین از دوستی با طبیعت را به همگان نشان دهند و این باور را که آخرین درخت مساوی با آخرین انسان است را در تک تک خانواده‌های آبدانانی ابدی سازند.
ای رفیق! ای شهروند! ای شهرداری! ای اداره‌ی منابع طبیعی! ای آبدانانی! این شعر کودکیمان یادت است؟

به دست خود درختی می‌نشانم /به پایش جوی آبی می‌کشانم/ کمی تخم چمن بر روی خاکش/ برای یادگاری می‌فشانم / درختم کم کم آرد برگ و باری/ بسازد بر سر خود شاخساری/ چمن روید درآنجا سبز و خرم/ شود زیر درختم سبزه زاری /به تابستان که گرما رو نماید/  درختم چتر خود را می‌گشاید /خنک می‌سازد آنجا را ز سایه /دل هر رهگذر را می‌رباید/ به پايش خسته‌اي بي‌حال و بي‌تاب/ ميان روز گرمي مي‌رود خواب/ شود بيدار و گويد: اي كه اينجا درختي كاشتي، روح تو شاداب!
کد یادداشت: 166
Share
 

نیروهای مسلح حافظان ایران اسلامی هستند

راهپیمایی دفاع از آرمان‌های انقلاب و تکریم سپاه درآبدانان برگزار شد

زلزله بخش مورموری آبدانان را لرزاند

چگونه عمر باتری گوشی را افزایش دهیم؟

رابطه ویتامین دی با کبد چرب

باکتری روده به جنگ پارکینسون می‌رود

رهبر انقلاب: کاری کنید روحیه جهاد و مقاومت راه قطعی نسل‌های پی در پی شود

روحانی: در سانحه سقوط هواپیما کسانی اشتباه کردند که همیشه برای امنیت کشور تلاش کرده‌اند

تجمع مقابل سفارت انگلیس/ دانشجویان: سفیر لندن را اخراج کنید

والیبال انتخابی المپیک| ایران المپیکی شد/ پرواز بی‌دردسر به توکیو از فراز دیوار چین

سرلشکر سلامی: بیش از همه به خاطر سانحه هواپیمای اوکراینی ناراحتیم

نارضایتی مردم از بسته شدن تنها جایگاه سی ان جی آبدانان/ بزودی مشکل رفع خواهد شد

تقاضا کردیم پروازها متوقف شود/ اپراتور هواپیما را موشک کروز تشخیص داده بود

شجاعت صداقت در حادثه تلخ هواپیمای اوکراین/ وقتی بین مردم و حاکمیت پنهان کاری معنا ندارد+اینفوگرافیک

شهادت سردار سلیمانی یک رفراندوم در جبهه مقاومت ایجاد کرد

محسن رضایی: با انگشت‌های روی ماشه اوضاع را رصد می‌کنیم

کدام پایگاه در عراق مورد اصابت قرار گرفت؟/ شب جهنمی برای بزرگ‌ترین پایگاه آمریکایی در عراق

آغاز «انتقام سخت»/ حملات سنگین موشکی سپاه به پایگاه آمریکایی عین‌الاسد/ احتمال وقوع موج سوم شلیک‌ها+فیلم

حاج‌قاسم ساعتی پس از حمله موشکی سپاه به پایگاه‌های آمریکا در خاک آرام گرفت

سیلی موشکی به آمریکا در عملیات «شهید سلیمانی»/ هشدار سپاه به متحدان منطقه‌ای آمریکا

اولین واکنش رسمی عراق به پاسخ تلافی‌جویانه ایران به ترور سردار سلیمانی

اقدام آمریکای جنایتکار بی پاسخ نخواهد ماند

تصاویر صفحه نخست روزنامه‌های کشور/ بدرقه تاریخی با درخواست انتقام سخت

اوضاع منطقه به 2 بخش قبل و بعد از شهادت سردار سلیمانی تقسیم خواهد شد

مردم ایران، عصاره فضائل خود را در سردار سلیمانی دیدند

خروش منتقمین در خیابان های تهران/ رجزخوانی مردم برای رئیس جمهور تروریست آمریکا + تصاویر

سفارتخانه های امریکا در کشورهای اسلامی به موزه تبدیل خواهد شد

بخاری نفتی جان زن عشایر در مهران را گرفت