باز این چراغ های نفتی به دادمان رسیدند
باز این چراغ های نفتی به دادمان رسیدند
تاریخ درج خبر : دوشنبه 4 اسفند 1393 ساعت 01:52
 
اگر بپذیریم كه ریزگردها از چنان قدرتی برخوردار شده اند كه بی سر و صدا می توانند در سیستم انتقال و توزیع برق منطقه ای اخلال كامل ایجاد كنند آنگاه باید بپذیریم كه تدابیر لازم ، فوری و شایسته ای برای مهار این قدرت نامرئی و مرموز باید صورت پذیرد.
محمد نعمتی::سالهاست كه میهمان ناخوانده ای به نام ریزگردها وقت و بی وقت از مرزهای جغرافیایی ما بی هیچ تشریفات اداری عبور كرده و به حریم خانه هایمان راه می یابد .
سالهاست كه پدیده ای به نام ریزگردها نفسمان را بند آورده و گاه و بیگاه آسمان این استان را تیره و تار می كند .
بسیاری از امراض و ناراحتی های پوستی و تنفسی ره آورد و ارمغان این میهمان ناخوانده است . مسئولان زیادی یكی پس از دیگری به استان ایلام آمدند ، وعده های بسیاری برای مهار این ریزگردها دادند و رفتند اما ما ماندیم و این میهمان ناخوانده ، این روزها شاهد جولان ریزگردها بر فراز آسمان شهرهای آبدانان ، دهلران ، دره شهر ، بدره و.... هستیم .
اما این بار و دركمال ناباوری خطوط انتقال برق نیز از آسیب این میهمان ناخوانده بی نصیب نماند از صبح روز سه شنبه صدها ها بار برق شهرستان آبدانان قطع و وصل شد به گونه ای كه گاهی در یك دقیقه چند بار شاهد قطع و وصل برق بودیم .
گذشته از آسیبهای جدی كه قطع مكرر برق می تواند به وسایل برقی مردم وارد نماید مردم نجیب شهرستان آبدانان به سختی و زحمت فراوان افتادند قطع خطوط تلفن همراه ، ارتباط مردم با هم و دنیای بیرون را به كلی قطع كرد.
قطع برق در بیش از 48 ساعت می تواند زندگی مردم را به طور كلی مختل نماید چرا كه زندگی امروز ما بیش از آنچه كه فكرش را بكنیم به جریان الكتریسته وابسته شده است .
سالها بود كه دیگر از چراغ های نفتی خبری نبود اما با قطع طولانی مدت برق ، بازار چراغ های نفتی قدیم گرم شد و باز این فانوس های نفتی بودند كه به جای مشعل های گازی و لامپ های برق ، روشنی بخش خانه های ما شدند.
در روزگاری كه لوله های بی گازمان در زیر لایه هایی از خاك مدفون شده اند سیم های برقمان نیزاز خاك ریزگردها پوشیده شدند تا بی گازی شهرستان آبدانان با پدیده ی بی برقی گره خورده و بازار چراغ های نفتی همچون روزگاران قدیم گرم گرم شود.
در این آشفته بازار ، باز هم این شمع های پارافینی ، قوه ها و چراغ های نفتی و شارژی چینی بودند كه در این شهر نخبه پرور به فروش می رفتند .
دولت مردان با تدبیر امروز ، ریزگردها را مقصر اصلی قطع برق معرفی كردند .
شاید سواد و دانش نگارنده در حد و اندازه ای نیست كه بتواند رابطه ای میان قطع برق و ورود ریزگردها بیابد، اما این میهمان ناخوانده سالهاست كه در این دیار یكه تازی می كند .
در زمستان ، تابستان ، پاییز و بهار در هوای گرم ، خشك و مرطوب شاهد چنین آب و هوایی بوده ایم اما چرا تا كنون شاهد وقوع چنین پدیده ای نبوده ایم همان علامت سؤالی است كه ذهنمان را مشغول نموده است ؟
به هر حال ما هم ، همچون مردم این دیار حرف كارشناسان و مسئولان را می پذیریم كه گناه قطع برق را به گردن ریزگردهایی انداختند كه ظاهراً كسی توان مقابله با آنها را ندارد،اما امیدواریم كارشناسان و مسئولان استان و شهرستان پاسخی برای این سؤالات بیابند كه : آیا شبكه ی انتقال و توزیع برق شهرستان بیش از آنچه فكرش را بكنیم فرسوده نشده است ؟ آیا تجهیزات و امكانات انتقال و توزیع برق شهرستان از استاندارهای لازم برخوردار هستند؟اگر بر فرض ادعای كارشناسان ریزگردها و هوای مرطوب عامل قطع برق شهرستان شده اند آیا پیش بینی ها و تهیه ی امكانات لازم برای مقابله با این بحران نادر در اولویت برنامه های مسئولان قرار خواهد گرفت ؟ آیا وقت آن نرسیده كه موضوع گاز كشی به شهرستان آبدانان در صدر برنامه های مسئولان استان قرار گیرد تا در صورت وقوع حوادث مشابه حداقل مردم از نعمت گاز برخوردار شوند ؟
در این سه روز بهداشت ، تغذیه ، سلامت جسمی و روانی مردم به سادگی در معرض خطر قرار گرفت اما طنز تلخ روزگاری زمانی رخ داد كه صبح روز پنجشنبیه و بعد از 48 ساعت خاموشی صدای كوبیدن درب منزلمان شنیده شد بی اختیار به طرف آیفن رفتم تا دگمه در باز كن را بزنم یادم آفتاد كه برق نیست ، درب حیاط را كه باز نمودم از لای درب قبض مصرف برق روی زمین افتاد داخل كوچه مامور توزیع قبض برق را دیدم كه چگونه با تدبیر دولت مردان و در چنین موقعیت زمانی درب خانه های مردم را با مشت می كوبید تا قبض مصرف برقشان را تحویل بگیرند، یاد این شعر سعدی افتادم كه: ریاست بدست كسانی خطاست كه از دستشان دستها بر خداست.
امروز اگر این ادعا كه ریزگردها باعث قطع كامل برق یك شهرستان شده است را قبول كنیم باید بپذیریم كه در آینده ممكن است در شرایط مشابه آب و هوایی برق سایر شهرستانها یا كل استان به طور همزمان قطع شود.
اگر بپذیریم كه ریزگردها از چنان قدرتی برخوردار شده اند كه بی سر و صدا می توانند در سیستم انتقال و توزیع برق منطقه ای اخلال كامل ایجاد كنند آنگاه باید بپذیریم كه تدابیر لازم ، فوری و شایسته ای برای مهار این قدرت نامرئی و مرموز باید صورت پذیرد.
امروز ریزگردها همچون ویروس سرطان زا نه تنها قلب پاك شهروندان این دیار را آماج حملات سنگین خود نموده اند كه حتی سیستم برق رسانی یك شهرستان 30000 نفری را در چشم بر هم زدنی قطع می كنند قدرت مرموزی كه این ریزگردها بدست آورده اند غیر قابل انكارو چشم پوشی است باید مسئولان شهرستان و استان با رایزنی های گسترده با دولت مردان امكانات و تجهیزات زیربنایی را ارتقاء داده تا آمادگی لازم برای به مقابله با این تهدید نوظهور بدست آید .
قطع سیستم برق رسانی یعنی مختل شدن زندگی مردم ، با قطع برق یك شهرستان ، سیستم های آبرسانی ، ارتباطات ، مخابرات، صدا و سیما ، خدمات بانكی ، آموزشی ، بهداشتی ، وخدماتی همچون نانوائی ها و... به سرعت تعطیل و غیر قابل دسترسی می شوند اتفاقی كه در كمتر از 72 ساعت در شهرستان آبدانان به وقوع پیوست .
این پدیده جدا از مشكلاتی كه از نظر روانی برای شهروندان ممكن است ایجاد نماید به سبد خانواده ی آنان آسیب جدی وارد خواهد كرد؛فاسد شدن مواد غذایی فریز شده خانواده ها و مغازه داران می تواند ره آورد قطع طولانی مدت سیستم برق رسانی باشد .
خدا خیلی ما را دوست داشت كه قطع طولانی مدت برق با سرد شدن هوا توأم نشد وگر نه معلوم نبود مردم برای گرم كردن خانه هایشان به كدام لوله های بی گاز پناه می بردند.
پس از زمین لرزه های مكرر تابستان امسال این دومین بحران شهرستان آبدانان بود كه به وقوع پیوست؛قرائن و شرایط باز هم حكایت از آن دارد كه پیش بینی های لازم برای مهار چنین بحرانهایی صورت نگرفته است باز هم باید چشم انتظار ارسال كمك های فنی و تجهیزات مورد نیاز از مركز استان ، شهرستانها و استانهای همجوار باشیم.
به هر حال در این روزگاران پیشرفت تكنولوژی و عصر فناوری های نوین ، باز این چراغ های نفتی بودند كه به دادمان رسیدند.
کد یادداشت: 165
Share
 

پایگاه منطقه‌ای جنگ اقتصادی آمریکا در خاورمیانه کجاست/ TFTC را بهتر بشناسید

منع کاندیداها از ریخت‌ و پاش‌ انتخاباتی/ کمک نقدی و غیر نقدی به مردم خرید رای محسوب می‌شود

وزیر کشور: دستگاه‌هایی که به وظایف خود عمل نکردند آخر سال باید پاسخگو باشند

11رشته صنایع‌دستی در آبدانان فعال است

رهبر انقلاب: شهادت‌ها و حضور بی‌نظیر مردمی تأثیر تعیین‌کننده در آینده تاریخ می‌گذارد

مرگ کودک 7ساله آبدانانی بر اثر سقوط در کانال فاضلاب

ناگفته‌هایی از ترور«حاج قاسم» به روایت سردار حاجی‌زاده/ چهار پایگاه در عملیات شرکت داشتند

«ظریف»: ایران همچنان آماده گفت‌وگو با همسایگانش است

دی مارتزیو: دی بیاسی به تیم ملی فوتبال ایران نزدیک شده است/احتمال عقد قرارداد تا 48 ساعت آینده

انتقال روستای مولاب آبدانان به مکان دیگر

بارش برف زمستانی در شهرستان آبدانان/گزارش تصویری

باشگاه‌های ایران در چه صورت از لیگ قهرمانان آسیا انصراف می‌دهند؟

دود تعلل 40 روزه روحانی برای انتخاب رئیس هلال احمر در چشم سیل‌زدگان

روحانی در جمع مردم سیل‌زده کلانی: بازسازی ویرانی‌ها و جبران خسارت‌ها فورا انجام شود

سرنوشت قانونگذاران پس از عدم احراز و ردصلاحیت/ نمایندگی مجلس با مصونیت آهنین!

کوبیدن پایگاه‌های آمریکا از سوی سپاه «ایام الله» است/ ترور«سردار سلیمانی» مایه روسیاهی آمریکا شد

رخنه دشمنان و سستی جامعه را نا امن می‌کند

کانون یابی بیماری تب نزله‌ای بدخیم در سطح شهرستان

نیروهای مسلح حافظان ایران اسلامی هستند

راهپیمایی دفاع از آرمان‌های انقلاب و تکریم سپاه درآبدانان برگزار شد

زلزله بخش مورموری آبدانان را لرزاند

چگونه عمر باتری گوشی را افزایش دهیم؟

رابطه ویتامین دی با کبد چرب

باکتری روده به جنگ پارکینسون می‌رود

رهبر انقلاب: کاری کنید روحیه جهاد و مقاومت راه قطعی نسل‌های پی در پی شود

روحانی: در سانحه سقوط هواپیما کسانی اشتباه کردند که همیشه برای امنیت کشور تلاش کرده‌اند

تجمع مقابل سفارت انگلیس/ دانشجویان: سفیر لندن را اخراج کنید

والیبال انتخابی المپیک| ایران المپیکی شد/ پرواز بی‌دردسر به توکیو از فراز دیوار چین