چرا فقط خوزستان!
چرا فقط خوزستان!
تاریخ درج خبر : شنبه 2 اسفند 1393 ساعت 09:32
 
در چند سال اخیر گردوغبار در استان ایلام به حدی افزایش‌یافته که به‌عنوان جزو لاینفک زندگی مردم شده است.
آبدانان نیوز:یکی از مؤلفه‌های مهم در توسعه یک منطقه داشتن زیرساخت‌های اقتصادی است اما وجود برخی موانع اقتصادی و زیرساخت‌های راه، برق، آب و حتی تلفن عاملی در عدم توسعه اقتصادی یک منطقه به شمار می‌رود. در دهه‌های گذشته شاید گردوغبار را به اسم خوزستان می‌شناختند ولی در چند سال اخیر گردوغبار در استان ایلام به حدی افزایش‌یافته که به‌عنوان جزو لاینفک زندگی مردم شده است. پذیرفتن این موضوع برای کسانی که در شهرهای سرسبز و خوش آب‌وهوا زندگی می‌کنند، شاید سخت باشد اما واقعیت چنین است که گردوغبار مهمان ناخوانده استان ایلام شده و هر از چند گاهی برای دل‌خوشی خود، دستی به سروصورت دیار شهرمان می‌کشد تا در زمستان، تابستانی پر از گردوغبار را تجربه کنیم.
آبدانان سه روز در خاموشی
ورود گردوغبار شدید در عصر 21 بهمن‌ماه در همان ساعات اولیه باعث قطعی برق در شهرستان آبدانان شد به‌گونه‌ای که تمامی خطوط ارتباطی و رسانه‌ای و مسائل خدماتی همچون تلفن‌های ثابت و همراه، تلویزیون و آب را مختل کرد. در همان ساعات اولیه قطعی برق به علت ورود پدیده گردوغبار در آسمان شهرستان آبدانان، تلفن‌های ثابت و همراه قطع و آب شرب چندین روستا و محله در سطح شهر قطع شد. در این مدت هیچ‌گونه ارتباط تلفنی با دیگر مناطق استان وجود نداشته و برخی از وسایل برقی مردم به دلیل قطعی و یا نوسانات برق سوخته است.
«محمد نعمتی» شهروند آبدانانی با اشاره به اینکه در عصر ارتباطات، پیشرفت فنّاوری‌های باز هم چراغ‌های نفتی به داد مردم این شهرستان رسیدند، گفت: اگر بپذیریم که ریزگردها از چنان قدرتی برخوردار شده‌اند که بی‌سروصدا می‌توانند در سیستم انتقال و توزیع برق منطقه‌ای اختلال کامل ایجاد کنند، آنگاه باید بپذیریم که تدابیر لازم، فوری و شایسته‌ای برای مهار این قدرت نامرئی و مرموز باید صورت پذیرد و خوشبختانه باوجود فنّاوری‌های روز دنیا، باز خدا را شاکریم که چراغ‌های نفتی به دادمان رسیدند.
«مجید عسگری» فرماندار آبدانان دراین‌باره گفت: در ساعت 18 عصر روز 21 بهمن با ورود گردوغبار شدید در منطقه و توأم شدن آن با رطوبت بسیار بالا و عدم بارش مؤثر باعث شده اختلالاتی در شبکه انتقال و خط توزیع برق به این شهرستان ایجاد شود.
وی افزود: قطعی برق باعث اختلال در واحدهای خدماتی در این شهرستان شد به‌طوری‌که نانوایی‌های آبدانان پس از قطعی برق به دلیل نداشتن ژنراتورريال قادر به پخت نان نبودند و همچنین قطعی برق باعث اختلال در آب‌رسانی و پمپاژ آب به برخی مناطق در این شهرستان شد و خطوط ثابت و همراه مختل شدند.
فرماندار بابیان اینکه در ساعات اولیه این اتفاق رایزنی‌های لازم در خصوص رفع قطعی برق در این شهرستان شده افزود: اکیپ‌هایی از استان‌های کرمانشاه، کردستان و شهرهای استان ایلام برای عیب‌یابی مسیر خط انتقال به آبدانان و توزیع آن در شهرستان به منطقه آمدند و با بررسی‌های کارشناسی شده، دلیل این اتفاق فرسوده بودن خطوط انتقال و ورود ریزگردها به مقرهای خط انتقال با توجه به رطوبت بسیار بالای محیط و عدم فراهم شدن شرایط بارش مؤثر عنوان‌شده است.
عسگری ادامه داد: از ساعت 18 عصر 21 بهمن تا 18 عصر 23 بهمن تنها چهار ساعت برق با ولتاژ ضعیف در این شهرستان وصل بوده و مابقی در این شهرستان خاموشی برق را داشته‌ایم.
عسگری خاطرنشان کرد: با رایزنی‌هایی که با استاندار استان ایلام و مدیرکل بحران استان شد، تمامی ادارات و واحدهای خدماتی در شهرستان به حالت آماده‌باش درآمدند و دیگر شهرستان‌های هم‌جوار در خدمات‌رسانی به مردم آبدانان پای‌کار آمدند.
«کریمی» مدیرعامل توزیع برق منطقه‌ای غرب کشور در شهرستان آبدانان گفت: تعداد 1500 مقر برق در شهرستان آبدانان وجود دارد که با اکیپ‌هایی که از استان‌های کرمانشاه، کردستان و شهرستان‌های استان ایلام به منطقه آمدند کار تعویض و یا شستشوی این مقرها انجام‌شده و پیش‌بینی شد تا پایان وقت 23 بهمن برق شهرستان وصل شود.
وی تصریح کرد: 40 کیلومتر خط انتقال و 200 کیلومتر خط توزیع در دو روز با عملیات جهادگرانه نیروی‌های انتقال و توزیع برق در منطقه بررسی و در صورت نیاز شستشو و یا تعویض شدند و در حال حاضر برق شهرستان وصل و مشکلی در این زمینه نداریم.
گردوغبار چرب عامل قطعی برق
«عبدالنور نیک‌خلق»، مدیر امور انتقال برق استان ایلام گفت: اصلی‌ترین دلیل قطعی برق در شهرستان آبدانان، نشستن گردوغبار چرب بر روی سیم‌های خطوط انتقال برق از سمت دره‌شهر به آبدانان است که تعداد 11 گروه در طول خط انتقال برق به شهرستان آبدانان کار تعویض مقرها را انجام داده‌اند.
«نادر نصیری» مسئول آبفای شهرستان آبدانان گفت: همزمان با قطعی برق، آب محله‌های شهید باقرصدر، کوی کارکنان، کوی اندیشه، 15 خرداد شمالی در سطح شهر آبدانان و روستاهای گنداب و انجیره قطع شد و با همکاری آبفای استان و ورود 5 تانکر آب‌رسانی به شهرستان، کار آب‌رسانی به مناطقی که با قطعی آب شرب مواجه بودند شروع شد و خوشبختانه تا زمان وصل برق در این شهرستان ادامه داشت و در سطح شهرستان، بخش‌های سراب باغ، کلات مورموری و روستاهای تابعه مشکل کمبود آب شرب را نداشتیم.
«عباس نوری» مسئول مخابرات شهرستان آبدانان با اشاره به مشکلات آنتن دهی خطوط ثابت و همراه در زمان قطعی برق گفت: به دلیل نبود ژنراتورهای تأمین‌کننده برق، خطوط ثابت در برخی مناطق شهرستان و آنتن دهی همراه با مشکل مواجه شد که خوشبختانه با رایزنی‌هایی انجام‌شده و تقویت ژنراتورهای مولد برق، در ابتدا مشکل خطوط ثابت و سپس خطوط همراه اول و ایرانسل حل شد و از لحاظ ارتباطات تلفنی که مشکلاتی در برخی مناطق داشتند، رفع شد.
«محمود صفار» مسئول اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان آبدانان دراین‌باره گفت: به دلیل اینکه نانوایی‌های آبدانان ژنراتور برق نداشتند پخت نان در این شهرستان با اختلال مواجه شد و با به‌کارگیری تمام امکانات موجود و کمک‌های از شهرستان‌های دهلران و دره‌شهر و با استفاده از ژنراتورهای بخش‌های مختلف در شهرستان، تعداد 3 نانوایی ماشینی و 4 نانوایی محلی در سطح شهر آبدانان و نانوایی‌هایی در بخش‌های کلات مورموری و سراب باغ فعال شدند و کار پخت نان تا زمان رفع مشکل برق در این شهرستان را انجام دادند.
وی افزود: همچنین برای تسریع درروند خدمات‌رسانی به مردم، در روستاها آرد کیلویی توزیع شد تا کسانی که در منازل خود، تنورهای گازی دارند به پخت نان مشغول شوند تا از نظر کمبود نان در شهر و روستا مشکلی پیش نیاید.
به گزارش ایسنا، «محمدرضا مروارید» استاندار ایلام، هم برای روند خدمات‌رسانی به این شهرستان به آبدانان آمد و در جریان روند خدمات‌رسانی به مردم این منطقه قرار گرفت.
مروارید استاندار ایلام گفت: قطعی برق به این شکل، یک اتفاق نادر در منطقه بوده و تلنگری برای رفع نواقص زیرساخت‌ها در استان است که خوشبختانه با درایت و همکاری مسئولان و واحدهای خدمات رسان و تلاش اکیپ‌های توزیع و خط انتقال برق که کار دوماهه را در دو روز انجام دادند، مشکل برق این شهرستان حل‌شده و الان هیچ‌گونه مشکلی در این شهرستان به دلیل قطع برق وجود ندارد.
حجت الاسلام و المسلمین «حسین حاجیلری» امام‌جمعه آبدانان هم  با اشاره به قطعی 72 ساعته برق در شهرستان آبدانان گفت: مردم در منازل خود هم از گردوغبار در امان نبودند و گردوغبار درون خانه‌های مردم این شهرستان رفت و زندگی روزمره آنان را مختل کرد که این وضعیت باعث قطعی برق، به دنبال آن قطعی آب در برخی مناطق و قطعی خطوط ارتباطی در آبدانان شد.
وی ادامه داد: این‌چنین اتفاقات و حوادث غیرمترقبه نشانه آن است که هرلحظه برای هرگونه اتفاقی باید آماده بود اما چرا رسانه ملی و دیگر رسانه‌های نوشتاری همچون خبرگزاری‌ها و روزنامه‌ها در سطح ملی این اتفاق نامبارک را انعکاس ندادند تا صدای این گردوخاک به گوش مسئولین کشوری هم برسد.
وی همچنین با اشاره به اینکه در زمان قطعی برق، هیچ‌گونه ارتباطی وجود نداشت گفت: در زمان بحران و حوادث غیرمترقبه، ارتباط بسیار مهم است ولی متأسفانه به دلیل عدم زیرساخت‌های ارتباطی مناسب در این شهرستان، مردم و حتی مسئولین و متخصصین حوزه برق که نیاز به ارتباط داشتند با مشکل مواجه شده بودند و مسئولین باید برای زیرساخت‌های آب، برق و مخابرات در زمان بحران چاره‌اندیشی کرده و برای تأمین این زیرساخت‌ها در زمان بحران بودجه‌ای اختصاص دهند.
حاجیلری ضمن تقدیر از تلاش‌های مسئولین شهرستانی، استانی و نیروهای خدوم انتقال و توزیع برق که دو شبانه‌روز برای برقراری برق شهرستان زحمت کشیدند، گفت: از مسئولین کشوری و سازمان محیط‌زیست کشور می‌خواهیم که موضوع گردوغبار در شهرستان آبدانان و استان ایلام پیگیر و برای رفع این مشکل که زندگی مردم را مختل کرده چاره‌اندیشی کنند.
حال جدای از تلاش‌های جهادگرانه همه مسئولین در رفع قطعی سه‌روزه برق در شهرستان آبدانان، جای این سؤال همچنان باقی است که چرا گردوخاک استان ایلام و شهرستان آبدانان به گوش مسئولان کشوری نرسید؟
چرا وزیر محترم بهداشت فقط خوزستان را دیدند و موظف شدند مشکلات بهداشتی خوزستان در گردوغبار را بررسی کنند؟
آیا گردوغبار شدید آبدانان و قطعی برق، آب و تلفن این شهرستان به مدت سه روزبه گوش کسی نرسید؟
کدام شهر در کشور سه روز متوالی به دلیل گردوغبار قطعی برق داشتند؟
آیا اگر این اتفاق درجایی همچون تهران، اصفهان و دیگر شهرهای کشور اتفاق می‌افتاد باز این‌چنین در گردوغبار به فراموشی سپرده می‌شد؟
کد یادداشت: 162
Share
 

رئیس جمهور: رعایت پروتکل ها توسط مردم 20 درصد کاهش یافته است

نجات مرد ۴٧ ساله از ارتفاعات کبیرکوه منطقه چشمه بوتک آبدانان

آمریکای تنها و مکانیسم ماشه| دیپلمات‌ها درباره نتیجه اقدام واشنگتن چه می‌گویند؟

فرمانده سپاه: آمریکایی ها بدانند هرکس در ماجرای ترور سردار سلیمانی نقش داشته را می‌زنیم؛ این یک پیام جدی است

اجرای بیش از 70 برنامه در چهل سالگی دفاع مقدس

امام جمعه آبدانان از مشارکت مردم شهرستان در انتخابات تشکر کرد

برگزاری آزمون سراسری خوشنویسان در آبدانان

قدردانی فرمانده سپاه ایلام از حضور حماسی مردم در انتخابات

تمام تلاشم را برای مطالبه‌گری احقاق حق مردم ‌به‌کار خواهم گرفت / ‌اشتغال جوانان را پیگیری می‌کنم

یک هفته پرماجرا در آموزش و پرورش/ از شایعات دانش‌آموزان کرونایی تا جنجال حذف تصاویر

سیلی سپاه به گروهک‌های ضد انقلاب در مرزهای شمالغرب/ امنیت مردم خط قرمز نیروهای مسلح است

درگیری پلیس صهیونیستی با تظاهرات ضد نتانیاهو؛ بازداشت حداقل ۹ معترض

دانشجویان جدید الورود ترم اول را از دست نمی دهند/ آغاز ترم با یک ماه تاخیر

تولید سالانه ۲۶ هزار تن گوشت قرمز در ایلام

نامه فعالان فضای مجازی به مجلس درباره کارنامه پراشکال وزیر ارتباطات در حوزه فضای مجازی

قیمت نان در ایلام افزایش‌ یافت

روحانی: حداقل تا شش ماه دیگر با کرونا درگیر هستیم/ بالا و پایین رفتن آمارها به اعمال خودمان برمی‌گردد

خبرگزاری فرانسه| قطعنامه آمریکا برای تمدید تحریم‌های ایران رأی نخواهد آورد

دستورالعمل مراسم عزاداری محرم ابلاغ شد

رسانه‌ها روحیه امیدآفرینی را در بین مردم تقویت کنند

کلاهبرداری از طریق سایت دیوار در ایلام

معاون هماهنگ کننده سپاه امیرالمؤمنین(ع) استان ایلام منصوب شد

ابتلای ۳۱ کودک ایلامی به کرونا ویروس

اصلاح و توسعه شبکه آب در سه روستای شهرستان آبدانان

خاک می‌خوریم اما خاک نمی‌دهیم‌/ ماجرای اشک ریختن ستارخان

دستورالعمل وزارت بهداشت برای محرم/ جلسات به فضای باز می‌رود

ابَر‌حریفی به نام آیت‌الله خامنه‌ای

کشف ۱۰۱ راس دام قاچاق در مرزهای دهلران